Gorący temat

Kto zapłaci za szkody w wybuchu hulajnogi?

Niektórych sytuacji nie da się przewidzieć. Niektóre sami – czasem nieświadomie, czasem przez nierozwagę – prowokujemy, aby się wydarzyły. W większości przypadków za skutki naszych działań czy zaniedbań zapłaci ubezpieczyciel, o ile mamy wykupioną polisę ubezpieczeniową od Odpowiedzialności Cywilnej w Życiu Prywatnym.

Wybuchowa hulajnoga

Jak podają serwisy informacyjne, w Poznaniu miało miejsce nietypowe, niebezpieczne zdarzenie. Rzekomo podczas ładowania hulajnogi elektrycznej doszło do wybuchu z jej udziałem, a w wyniku eksplozji .in. zostały stłuczone szyby. Niewątpliwie zostały poniesione straty finansowe. Co zrobić, aby uniknąć płacenia z własnej kieszeni?

Odpowiedzialność cywilna za zniszczenia

Jeżeli hulajnoga była „firmowa” i ładowała się w serwisie firmy, można zakładać, że były ubezpieczone. Środki transportu, jak np. samochody, sytuację mają jasną (obowiązkowe OC). Rowery są traktowane jako pojazd, ale nie wymagają wykupienia polisy OC. Poruszanie się na hulajnodze kwalifikowane jest jako ruch pieszy. O ile sprawa odpowiedzialności cywilnej za szkody spowodowane samochodem jest uregulowana, tak w pozostałych dwóch przypadkach (jeszcze) nie.

OC na jednoślady

Co raz częściej się mówi o wykupywaniu ubezpieczenia na rower. Jeżeli jadąc na rowerze ktoś spowoduje kolizję lub wypadek i zostanie uznana jego wina, to taka osoba będzie musiała zapłacić za naprawienie szkód. Od takich sytuacji można się uchronić wykupując indywidualnie prywatną polisą OC. Takie ubezpieczenie jest dobrowolne, składka jest względnie niewielka w porównaniu do budżetu, jaki może nam uratować.

OC „na piechotę”

Wszelkie sytuacje i zdarzenia z życia prywatnego można objąć ubezpieczeniem OC w życiu prywatnym. Niektóre towarzystwa oferują je jako oddzielny produkt, niektóre dodają jako składnik ubezpieczenia nieruchomości. Niezależnie od formy, jaką się wykupi, taka polisa chroni naszą kieszeń przed koniecznością pokrycia szkód, do których się możemy mniej lub bardziej świadomie przyczynić.

Ubezpieczenie do wybuchowej hulajnogi

Płonące elektryczne pojazdy co raz mniej dziwią: były amerykańskie priusy, polskie tesle, teraz hulajnogi. Gdyby taka hulajnoga, będąca w posiadaniu zwykłego, szarego człowieka przyczyniła się do zniszczenia jakiegoś mienia (na przykład przez wybuch akumulatora) to ubezpieczyciel pokryłby koszty naprawy, ale tylko przy wykupionej polisie!

Źródło: https://radiopoznan.fm/informacje/pozostale/wybuch-hulajnogi-elektrycznej

PS Mistrzami fotoshopa jednak nie jesteśmy ; )